סטודיו ארוקוקו | ARococo Interior Design | כל הטיפים לתכנון ועיצוב בית לגיל השלישי - סטודיו ארוקוקו | ARococo Interior Design
3864
rtl,single,single-post,postid-3864,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,

כל הטיפים לתכנון ועיצוב בית לגיל השלישי

 

כל הטיפים לתכנון ועיצוב בית לגיל השלישי

פורסם על ידי סטודיו ארוקוקו בקטגוריית טיפים עיצוביים, כללי 09 אוקטובר 2013
עיצוב לגיל השלישי – מה זה אומר? חקרנו, תכננו, עבדנו, עיצבנו והגענו לכמה מסקנות:
הגיל השלישי או איך שלא תקראו לו, זה באמת הגיל שאפשר להתחיל… זה הגיל בו דיירי הבית נפרדו מהגוזלים שבקן, טעמו תקופות שונות בחיים בעיקר ברמה העיצובית ואולי גם עשו קרוב ל-4 מעברי דירות בחייהם ועכשיו, עכשיו הם מחפשים את הנחלה. את הפינה שלהם שמתכוננת לפי חוכמת וניסיון החיים שלהם איתה הם יילכו עד הסוף.
חלל הבית בעיקר לרוב מותאם לצרכיהם החדשים שאינם רלוונטים למה שהכירו עד אז. פרטים קטנים כמו נוחיות עבודה במטבח, מפתחי דלתות וגודל חלל האירוח, הפכו להיות חשובים יותר עבור הגיל השלישי, ומהווים העוגן המרכזי בתכנון ועיצוב הבית. בנוסף, השוק היום מלא באפשרויות ובמוצרים אשר מטרתם להקל על חיינו ועל ההתנהלות היומיומית בבית כמו הבית חכם. ישנם התאמות רבות שניתן לבצע כאשר מדובר בקהל מבוגר יותר.
ננסה לתת מס' טיפים:
-
חדרים בבית:
1. מפתחים ומעברים – בשלב תכנון הבית יש לתכנן מעברים רחבים (לפחות 120- 110 ס"מ) ומפתחי דלתות רחבים בהתאם. יש חשיבות ליכולת התנועה בחלל, ובמקרה של שימוש בכיסא גלגלים או קביים מרווחים אלו יאפשרו תנועה ללא הגבלה.
2. תכנון חדרים – כשלא צריך הרבה חדרים פותחים מרחבי מחיה נדיבים לאירוח, מתנתקים מהמודל הקלאסי של יחידת הורים ומייעדים את חדר האורחים לביקורי הנכדים או למטפל/ת שיגורו איתכם בשעת הצורך (טפו, טפו, טפו). חשוב שלחדר אורחים יהיה צמוד חדר רחצה ושירותים נוספים.
3. חדרי אמבטיה – למרות כל אהבתנו לאמבטיות מפנקות ונעימות, רצוי להחליפן ביחידת מקלחון גדולה ומרווחת. ניתן לאבזר את המקלחון בברזי מתזים מיוחדים אשר יפנקו לא פחות, ויאפשרו שימוש במקלחון בכל מצב פיזי. כמו כן הוספה של מאחזים מיוחדים תסייע למשתמש במקרים של מוגבלות פיזית. חשוב להקפיד על דלת שנפתחת לכיוון חוץ, להקלה על חילוץ במקרה הצורך. בנוסף חשוב שיהיה ארון אחסון למוצרי היגיינה, קוסמטיקה ותרופות במיקום שנוח להגיע אליו (לא להתכופף אך גם לא לעמוד על קצות האצבעות) וכן ריצוף שאינו חלק ובדרגה הגבוהה ביותר (יש דירוג לרמת החלקות של אריחים). למתפנקים פלוס,  דעו כי התקנת כיורים נפרדים בחדר האמבטיה משדרגת יותר את הנוחות.
> סטודיו ארוקוקו ARococo

כיורים נפרדים למתפנקים פלוס > סטודיו ארוקוקו ARococo

4. חדר השינה – מיטה קשיחה ויחסית גבוהה, המאפשרת קימה ושכיבה בקלות ובנוחות. לצד המיטה יש למקם שידת לילה עם תאורה, טלפון, שעון והכנה ללחצן מצוקה.
5. מטבח – יש ליחס חשיבות גבוהה לכל נושא איחסון ומיקום מכשירי החשמל. כדאי לחשוב על תנור הממוקם מעל גובה שיש כך שאין צורך להתכופף ע"מ להוציא ממנו תבניות כבדות. כמו כן מיקסר ובלנדר שהינם מכשירים כבדים יחסית ימוקמו באזור העבודה כך שלא יהיה צורך להעבירם ממקום למקום. משטח עבודה בגובה של 85 ס"מ לכל היותר (למניעת התכופפות וכאבי גב). יש למעט עד כמה שניתן בארונות עליונים ובאחסון גבוה מדי.
6. אירוח – במידה ובני הבית מארחים הרבה, יש למקם את פינת האוכל כך שלא יאלצו להזיז את כל הבית במקרה של פתיחת פינת האוכל לאירוח. יש להימנע מהצבת ריהוט כבד ליד פינת האוכל. כדאי לשלב ארון קרוב שבו יאוחסנו כל כלי האירוח כמו צלחות, כוסות ומפות.
> סטודיו ארוקוקו ARococo

חשיבות לתכנון וארגון המטבח > סטודיו ארוקוקו ARococo

עיצוב:

 

1. עיצוב נקי – מלבד הרהיטים החיוניים כמו ספות, שולחן סלון ואוכל, מיטה וכו', רצוי למעט בחפצים או אביזרים המונחים על הרצפה או על ארוניות ומועדים לנפילה, מהסיבה שניתן בקלות להיתקל בהם ולמעוד. מעבר לכך, הם בדרך כלל צוברים הרבה אבק ומקשים על הניקיון. עיצוב נקי בנוסף יוצר תחושה אוורירית שמקלה על העיניים ותחושת העומס.
2. ריצוף ישר ומפולס – ללא אריחים בולטים או שבורים. במידה ויש פרקט אז להקפיד שאין בליטות, שברים או אריחים רופפים.
3. כל הבית במפלס אחד – אם מדובר בבית פרטי או בפנטהאוז בעל שתי קומות, רצוי מאד שתהיה הכנה למעלית פנימית.
4. אקססוריז על הקיר – בהמשך להמלצה האחרונה מה שאינו על הרצפה מוטב להשקיע שיהיה על הקיר. עבודות אמנות שאתם אוהבים, תמונות של בני המשפחה (אפשר אפילו להקדיש קיר שלם לתמונות משפחתיות, עדכניותוישנות בגיוון מסגרות), פריטי טקסטיל דקורטיביים וכו'.

עיצוב נקי עם שימוש ברהיטים חיוניים בלבד > סטודיו ארוקוקו ARococo

עיצוב נקי עם שימוש ברהיטים חיוניים בלבד > סטודיו ארוקוקו ARococo
תשתית:
1. תשתית מים וביוב תקינה לחלוטין – אם לא שיניתם דבר בשיפוץ בכל הנוגע לתשתית המים או שעברתם לדירה חדשה – יש להזמין אינסטלטור מהימן שיבדוק שהכל עובד כמו שצריך, שכל הצינורות תקינים ושאין שום סתימה.
2. תשתית חשמל תקינה לחלוטין – יש להזמין חשמלאי שיבדוק שארון החשמל בטיחותי ושכל השקעים תקינים. כמה נקודות חשמל צריך בכל חדר? חשבו זאת על פי הדירה הקודמת: העתיקו את מספר נקודות החשמל אבל אל תוסיפו סתם ללא סיבה (זה מחליש את הקירות ומוסיף לא מעט להוצאות).
3. תאורה בכל רחבי הבית –  גם במסדרונות ובחדרים הקטנים. להקפיד על תאורת לילה בחדר השינה, בדרך לשירותים ולמטבח. גם מתגי החשמל עצמם יכולים להיות מוארים בלד.
4. גישה נוחה ובטיחותית לבית או לבניין –שביל מסודר וקצר עד מפתן הבית, מספר מועט של מדרגות יציבות או מעלית, תאורת רחוב בשעות הלילה, אם זה בניין אז דלת אינטרקום נעולה או שומר.
5. דלת כניסה –  רחבה וחזקה, עינית בגובה המתאים ומנגנון נעילה חדש ותקין.
6. מערכת אזעקה – מהימנה אך פשוטה להפעלה. סורגים על החלונות והפתחים הגדולים (דלת זכוכית המובילה למרפסת,למשל).
תאורה בכל רחבי הבית > סטודיו ארוקוקו ARococo

תאורה בכל רחבי הבית > סטודיו ארוקוקו ARococo