סטודיו ארוקוקו | ARococo Interior Design | התאמת תאורה למשרדכם - המדריך המלא - סטודיו ארוקוקו | ARococo Interior Design
4440
rtl,single,single-post,postid-4440,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,

התאמת תאורה למשרדכם – המדריך המלא

 

התאמת תאורה למשרדכם – המדריך המלא

פורסם על ידי סטודיו ארוקוקו בקטגוריית ארוקוקו לעסקים, כללי, משרדים 19 נובמבר 2014
המדריך להתאמת תאורה למשרדכם > סטודיו ארוקוקו ARococo

(מתוך Pinterest)

כפי שכבר ציינו באייטמים האחרים העוסקים בתכנון ועיצוב משרד, לכל אלמנט עיצובי ישנו אפקט על, העובד או הלקוח כשמטרתנו היא שהאפקט כמובן יהיה חיובי, בעל אנרגיות חיוביות המעודדות צמיחה, עבודה יעילה ותפוקה טובה. כך, גם בנושא התאמת התאורה למשרד.

תאורה היא לא רק אלמנט דקורטיבי בחדר, יש לה השפעה מיידית על ההתנהלות בעבודה. על אף הרצון להרשים את הלקוחות או האורחים שייקלעו למשרד וחרף העובדה שהתאורה מהווה מרכיב מהותי באסתטיקה ובדקורציה של המשרד, יש להידרש בראש ובראשונה אל בחירת גופי תאורה כבחירת פריט מהותי ליצירת סביבת עבודה נוחה ואיכותית.

 תאורה אפקטיבית ואטרקטיבית יוצרת סביבת עבודה נוחה של שקט ואווירה טובה ועליה להתכתב באופן רצוף ושוטף עם הריהוט במשרד המאפשר עבודה נוחה בכל מתחמיו וחלליו. חשיבות בחירת גופי תאורה דקורטיביים באה לידי ביטוי בעיקר בסוג ועצמת האור לעבודה נוחה ולעבודה ממושכת.

מאחר ושימוש בתאורה נעשה בעיקר בשעות היום, במשרדים בהם אור טבעי פחות קיים חשוב

שהאור יהיה מעין ערך מוסף לאור היום הבלתי מספיק.

פיזור התאורה ברחבי המשרד  

כשניגשים לתכנן את התאורה במשרד עלינו לקחת בחשבון את תחום הפעילות של המשרד, אופיו האנושי, מיפוי החללים המשרדיים והפונקציונאליות שלהם וכמובן התכנון האדריכלי. לכל אותם סגמנטים יש להתאים פתרונות בעלי פיזור אחיד, כדי למנוע שינויים דרמתיים.

המדריך להתאמת תאורה למשרדכם > סטודיו ארוקוקו ARococo

(מתוך Pinterest)

ככלל, כדאי ליישם תאורת משרד עם נורות פלואורסנטיות ולהוסיף נורות להט כאביזרי תאורה דקורטיביים – נורות ליבון הם לא ירוקות וזה בעייתי לכן כדאי להוסיף במקום  לד.

תאורת הלוגן טובה לצורכי הארה ממוקדת בשעת עבודה או קריאה. יש לזכור כי תאורת הלוגן מחממת יותר וצורכת חשמל.

תאורת פלואורסנט, כתאורה כללית לעבודה, מספקת הארה רחבה ושוטפת, אינה מחממת וחוסכת בצריכת החשמל וזאת בניגוד לדעות הרווחות לגביה שהיא מעבירה תחושה קרה ומנוכרת. נורות פלואורסנט בעלות גוון אור חם הדומה לתאורת ההלוגן החמימה מיישבות את העניין.

 מיקום גופי התאורה

היות ולמיקום גופי התאורה במרחב חשיבות עיצובית ושימושית להלן הסברים של עשה ואל תעשה בתכנון המיקום:

  • במקרה של נקודת אור מרכזית אחת בחדר, יש להתקין גוף תאורה בעל פיזור אור רחב, דוגמת גוף תאורה צמוד או גוף פלואורסנט ארוך.
  • במקרה של שימוש בגוף תאורה תלוי, ניתן להשתמש בנורות הלוגן אשר פונות לכיוון התקרה. האור החוזר יוצר תאורה רחבה ומחממת פחות, כפתרון במשרד הביתי אולם במגדל משרדים נשתמש בנורות פלואורסנט.
  • אין להתקין במרכז החדר גופי תאורה מתכווננים בעלי אלומות אור צרות וממוקדות. אלה יאירו את גב העובדים ויטילו צל על משטח העבודה. את אותם גופי תאורה עם אלומות צרות נתקין מעל משטח העבודה, באופן שקו האור יעבור לפני העובד ויאיר את השטח הרצוי ללא הצללות.
  • גופי תאורה המותקנים על הקיר ומאירים את התקרה יכולים להוות פתרון אידיאלי לתאורה כללית. גופים אלה אף משרים אווירה ביתית ואינטימית.
  • גופי תאורה שולחניים או גופים הנצמדים אל הקיר מאירים את אזור העבודה באופן מקומי. גופים אלו ימוקמו בשלב שני, לאחר עיצוב התאורה הכללית. כאן ניתן להתאים לכל עובד את רמת רמת ההארה המועדפת עליו.

רמות תאורה 

אנו בישראל נהנים מרמת תאורה טבעית גבוהה יותר ולכן הדרישות לרמת

אור טבעי לא עולה כסף

אור טבעי לא עולה כסף (מתוך Pinterest)

הארה גבוהות לערך ב-20%. לצד ההמלצות לרמת התאורה, ישנם אנשים שמרגישים בנוח ברמות תאורה שונות ויש לקחת זאת בחשבון בעת קביעת התאורה במשרד.

 בחללים פתוחים, ניתן ליישם מערכות שליטה מתקדמות או לקבוע מעגלים נפרדים, לקביעת על רמות תאורה שונות באזורים השונים.

אור טבעי

העיצוב הירוק הגיע גם לעולם העסקי ונראה כי יעילותו במקרים של עיצוב משרדים לעיתים נחוץ ואפקטיבי. בנוסף, עיצוב ירוק הוא חיסכון לטווח רחוק לדוגמא במקרה של תאורה הוא חוסך בהוצאות על חשמל. העיצוב הירוק מחזק ברמה החיובית את הארגון בעיני העובדים הלקוחות והציבור הרחב וכמובן גם שמירה על איכות הסביבה.

באופן כללי במשרדים רגילים לרוב העובדים מדווחים לעיתים כי לאחר שהייה ארוכה במשרד הם חשים בתסמינים בריאותיים שליליים והרגשה לא טובה. בין הגורמים לכך בדרך כלל כלולים גם אלמנטים של אור כמו מחסור באור טבעי, סנוור, תנאים ישיבה מול אור לא נכונים, שימוש בתאורה לא נכונה ועוד. כדי למנוע תופעות אלו חשוב להקפיד בין היתר על כל האלמנטים הבאים:

  • על מנת לנצל תאורה טבעית בצורה יעילה, מקמו חלונות גדולים בכיוון דרום שהוא כאמור חשוף לשמש כל השנה. השתמשו בהצללות בחלונות הפונים לחזית המערבית, המזרחית והדרומית למניעת כניסת חום בקיץ. עוד אפשר להשתמש במחיצות נמוכות מזכוכית בעמדות העבודה דרכם חודר האור הלאה לתוך החדר.
  • העדיפו גופי תאורה חסכוניים כמו LED, השתמשו בתאורה ממוקדת לחללים ומשטחים בהתאם לשימושים בחלל: התקינו חיישני כיבוי אוטומטי. במקום אפשר גם להשתמש במנורות שולחן אישיות שיחסכו את הצורך בתאורה חזקה בתקרה הכללית  וגם יתרמו לתחושת הביתיות. שימו לב כי במעברים אין צורך בתאורה חזקה.
  • כאשר מעוניינים לחסום אור, עדיף ורצוי שלא להשתמש בוילונות הסתה מבד או וילונות רומאים. בעיקר לטובת הסובלים מאסטמה והטיפול בנקיון הבדים. עדיף להשתמש בוילונות גלילה ותריסים ונציאנים / ורטיקליים במקום .

חשיבותה של תאורה ייעודית במשרד

על מנת להבין את חשיבות התאורה הייעודית קודם נבין מה זה תאורה ייעודית. אם אתם עובדים בסביבה בה המחשב הוא כלי העבודה העיקרי שלכם, דרושה תאורה חלשה יחסית שתאיר את משטח ההקלדה וסביבתו, תאורה שלא תסנוור אתכם מהצג, תאורה רכה, נעימה, שאינה מאמצת את העיניים.

יש להתייעץ עם אנשי מקצוע כדי לבצע בחירה מושכלת של גופי תאורה, אבל בעיקרון נכון לתת לעובדים הנדרשים לבצע את העבודה בפועל, לבחור את סוג האור המתאים והנוח להם.

כדאי לבחור תאורה מגוונת שמעשירה את עיצוב המשרד, כאשר מטרת העל היא שהמשרד יהיה מואר היטב. במתחמים

מיקוד!

מיקוד! (מתוך Pinterest)

שבהם ניתן להעצים את האפקט הדקורטיבי של המשרד, לא על יד עמדות העבודה, וודאי לא על חשבון איכות התאורה בהן, ניתן להשתמש בתאורה שקועה, להאיר ויטרינות, להשתמש בספוטים, במנורות לד איכותיות וחסכוניות ועוד.

טיפול בבוהק וסנוור

בוהק וסנוור יכולים להיווצר באמצעות הארה עקיפה או ישירה. סינוור עקיף נוצר כאשר אחד הקירות הסמוכים מואר ברמה גבוהה מדי לרמת ההארה הנחוצה באזור העבודה. התוצאה של תאורה כזו היא בוהק רב, היוצרת השתקפות על צג המחשב ותחושה לא נוחה.

מאידך, הארה נמוכה של קיר סמוך תיצור תחושה עכורה, תאמץ את העיניים ותוביל לעייפות מהירה. יש לשים לב כי מעברים בין אזורים מוארים לחשוכים מפעילה את האישונים ומעייפת אף היא את עיינינו.

סנוור ישיר ממקור האור נוצר כאשר מקור האור או חלקו נחשף לעיינינו מגוף התאורה, או שהנורה משתקפת על גבי צג המחשב. סנוור זה ניתן למניעה על ידי בחירת גופים מיוחדים המכונים תאורה שקטה  או על ידי מיקום הגוף כך שלא ישתקף על הצג.

מחפש משרד לאדריכלות פנים לעיצוב המשרד הבא שלך? צור קשר כאן