סטודיו ארוקוקו | ARococo Interior Design | בית חכם – גישה חכמה לחיים - סטודיו ארוקוקו | ARococo Interior Design
3810
rtl,single,single-post,postid-3810,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,

בית חכם – גישה חכמה לחיים

 

בית חכם – גישה חכמה לחיים

פורסם על ידי סטודיו ארוקוקו בקטגוריית טיפים עיצוביים, כללי 08 אוקטובר 2013

מטרתן של מערכות בית חכם מיועדות בין היתר לחבר את מערכת התאורה, מערכת מיזוג האוויר, מערכת הטלוויזיה בכבלים, רשת האינטרנט הביתית, מערכת האזעקה ומערכות קולנוע ביתי,

מוזיקה וDVD למערכת אחת, הניתנת לבקרה משלט ראשי או באמצעים אחרים (כגון מחשב וסמארטפון) ובכך לצמצם ואף לפשט את כל הפעולות השגרתיות אליהן אנחנו רגילים כמו הדלקת אורות, הדלקה וכיבוי של מזגנים ודודי חימום וכל זאת תוך כדי העלאת רמת ההגנה על בתים ובנוסף להגביר את נוחות השימוש באמצעים אלה בבית.

בשנים האחרונות המודעות בקרב משפרי הדיור למיניהם בין אם בשיפוץ או בנייה החלה להתרחב בכל האמור לבית חכם, אך עדיין הרוב הקיים  איננו מבין עד הסוף את המשמעויות של בית חכם, יתרונותיו וחסרונותיו. כאמור, אם נדבר על תכונותיו של הבית החכם עלינו להתעסק בשלוש העיקריות:  בטיחותנוחותשליטה ובקרה. כאמור משלושת אלו אנחנו יכולים כבר להבין שהרי אם מדובר בבית למשפחה עם ילדים קטנים, היתרונות הופכים לרלוונטים יותר.

ברמת הבטיחות-  בית חכם מאפשר לנו לקבל עדכונים שוטפים מכלל המערכות הרלוונטיות בבית, כמו מערכות האזעקה והמיגון, מערכת גילוי האש או אם חלילה יש דליפת גז. בהיבט של רמת בטיחות עם ילדים הבית החכם יודע לזהות עבורנו סכנות אשר הוגדרו מראש ככאלה ולהגיב אליהן אוטומטית כגון כיבוי תנור שנשאר דולק, הגבלה בצפייה בטלויזיה או גלישה במחשב או כל תרחיש אחר הרלוונטי לילד ולחדרו.

ברמת הנוחות – אם אנחנו מספיק חכמים כמו הבית החכם אנו יכולים לבנות את המערכת על פי "תרחישים" קבועים למצבים שכיחים בחיי היום יום שלנו לדוגמא: שינה, יציאה מהבית ואפילו צפייה בטלויזיה או מקלחת – בלחיצת כפתור אחת המערכת תדע לבצע מספר פעולות אותן אנחנו תכנתנו מראש בהתאם לתרחיש הרלוונטי. כמו כן אפשרות להפעלת מכשירים חשמליים מבעוד מועד באמצעות הסמארטפונים שלנו. בהיבט של רמת נוחות עבור ילדנו אנו יכולים ליצור תרחישי נוחות רלוונטים לדוגמא בהיבט של צפייה בטלויזיה לחיצה אחת על כפתור תגרום לפעולה של סדרת פעולות ברצף כגון: הדלקת הטלויזיה, עמעום האורות בחדר, הפעלת מערכת ה-DVD, ובתום הדיסק לכבות את כל המכשירים. בנוסף, קיימים מפסקים חכמים עם מסך נגיעה בהם גרפיקות או איורים של אור, טלויזיה, תריסים ואפילו טלפון וכך הילד יכול להפעיל לפי הצורך בלחיצת כפתור, מה שיוצר בשורה תחתונה סביבה נוחה ופשוטה לילד.

ברמת השליטה ובקרה- נושא החיסכון באנרגיה נכנס לקטגוריה זו כמו כיבוי או הדלקה של מכשירי חשמל "זוללי" אנרגיה לפי הצורך האמיתי בהם, מה שתורם בשורה תחתונה לחסכון בחשבונות החודשיים שלנו. בנוגע להיבט הילד בבית, מערכות בית חכם יכולות להשגיח על מחשב הילד, וכך ההורים יוכלו לדעת היכן גולש הילד ואם מי "מצ'וטט" ברשת (מיותר לציין את הסכנות הרבות אשר קיימות כיום לילדנו דרך האינטרנט).

פרקטיקה:

בית חכם מפוקח על ידי בקרים, מעבדים, ומחשבים ומבצע בקרה עם לוגיקה והגדרת תרחישים המוכתבת על פי לוגיקה שנקבעת על ידינו למכשירי החשמל השונים בבית. אותה לוגיקה יכולה להיות כתובה בתוכנית או בסולם פעולות של בקרים. לדוגמה הדלקת אורות על סמך זיהוי תנועה וחיישן פוטואלקטרי לעוצמת האור או סגירת כיסוי גג לכביסה עם זיהוי גשם על ידי סנסור מים, השקיית הגינה כאשר הגינה יבשה, משלוח MMS במקרה של זיהוי תנועה בגינה בשעות בלתי צפויות, למשל על ידי גילוי תנועה בוידאו וכן אפשרות של הפצת הווידאו והאודיו בבית, כמו על ידי נגני מדיית רשת, כולל אפשרות בקרה ממסכי מגע או שלטים. כדי לחיות באידיליה הנכונה הזו יש צורך בהחלפת המפסקים בכל הבית במפסקים מבוקרים.

ישנם מספר פרוטוקלים כאשר הנפוץ ביניהם בעולם הוא תקן ה KNX האירופאי שהוא מאגד למעלה מ 300 חברות בתחום החשמל. תקן זה מאפשר שילוב של מספר רב של חברות המייצרות בקרים של מסכי מגע ושליטה מפסקים חכמים מסוגים שונים לשליטה ובקרה על הבית. יחידות הקצה השונות ("מפסקים חכמים") מעבירות פקודות מידע ביניהן, באמצעות שידור על קווי המתח עצמם ונשלטות ע"י פקודות אינפרא אדום אלחוטיות. המפסקים החכמים של In One מותקנים בכל נקודת שליטה או נקודה נשלטת, ובאמצעותם מגדירים בקלות פקודות או תרחישי פעולה למוצרי חשמל הנשלטים על ידם.

התרחישים ניתנים להפעלה בקלות באמצעות מפסק הקבוע בקיר, שלט רחוק, מחשב/אינטרנט או טלפון סלולארי מהדור השלישי. באמצעות הטלפון והאינטרנט ניתן לשלוט במערכת מחוץ לבית, מהרכב, מהעבודה ואפילו מחו"ל. מפסק התרחישים המותקן על הקיר או בתוך השלט, משמש ליצירת פקודות הפעלה אוטומטיות ובלתי תלויות אחת בשניה, בהתאם להגדרות המשתמש. מפסק התרחישים מפעיל את כל אביזרי הקצה הנשלטים על ידו ברחבי המבנה (מפסקי תריסים, עמעמים, מפסקים נשלטים, מפסקים חכמים נוספים). ניתן להגדיר או לשנות תרחישים בקלות, וכן לשלוט במפסק התרחישים מרחוק, באמצעות שרת רשת.

יתרון לא פחות חשוב וקריטי הוא הנראות של המפסקים החכמים. עיצוב המוצר של המפסקים החכמים השונים נעשה בהקפדה רבה ובסטנדרטים גבוהים מאוד.

שימו לב, לא מדובר בגימיק! בית חכם הוא העתיד אליו בעוד כמה שנים יהיו שותפים יותר ויותר אנשים. אין פה רלוונטיות לחובבי טכנולוגיות או גאדג'טים אלא רק בטחון ונוחות לנו וליקירים לנו.

המומנטום של עידן הסמארטפונים והחיבור לבית החכם מעולם לא יכול היה להיות רלוונטי יותר, מה שמקל ועוזר לפיתוח מוצרים וגאדג'טים נוספים בעתיד.

ספקים מומלצים:

טלסטאר לבית חכם  > סטודיו ארוקוקו ARococo